Historie

Historie souboru

Soubor založila učitelka  Anna Schwarzová, která propagovala lidové tance a písničky.  Napsala scénář pro Hanáckou svatbu, která byla uvedena na oslavách 700 let od založení obce. V této době se sešel v souboru kolektiv mladých a zapálených lidí, kteří měli chuť pracovat, který společně pracuje dodnes.

Vznikají velmi úspěšná pásma a taneční bloky: U muziky na Záhoří a v roce 1987 Regruti.  Současně se vznikem nových pásem jsou v repertoáru udržovány některé tance, které choreograficky zpracoval pan Běhal a o kterých jsme si řekli, že to jsou ty „nejlepší“ a které pořád rádi tancujeme – Tetky, Štéc, Šotyška, a některé jsou použity v pásmech – Kalamajka,Řeznická, Maďara.

Úroveň souboru se neustále zvyšuje a soubor „vyzrává“ ve svém uměleckém projevu. Jednotliví tanečníci se vyhraňují a choreograf pan Jiří Čada jim píše role tzv. na míru… Výsledek tohoto společného snažení je nejlépe vidět v pásmu Zabijačka. I když byla mnohokrát  reprízována již 45 krát, přesto je stále žádaná. Její nacvičení nás stálo mnoho úsilí a času. Snad nejlépe to charakterizoval pan Čada slovy: „Drámo (drama) se dělá sámo, ale udělat srandu je strašná dřina.“

Soubor se zařadil mezi nejznámější v naší vlasti a tak je pravidelně zván na mnoho festivalů. V roce 1992 to byla opět Strážnice, kde jsme účinkovali v pořadu „Všichni tam musíme“ parodující rozdělení naší republiky. V tomto pořadu účinkovaly jen čtyři soubory, které se poprvé sešly na generálce a pod vedením režisérů PhDr. Pavla Popelky a PhDr. Martina Luthera vytvořily pořad, který získal cenu festivalu. Byl to první netradiční folklorní pořad ve Strážnici, který byl diváky přijat velmi spontánně a nadšeně. Vystupovali jsme také ve skanzenu v Rožnově, na festivalu v Dolní Lomné, festivalu ve švýcarském Neuchatelu a to s velkým úspěchem,  ve starobylém Binissalemu na Mallorce na vinobraní.